Mirsad Purivatra - Genel Sanat Danışmanı

İlk kez Antalya Film Festivali kadrosuna yer alan Purivatra, özellikle savaş yaşayan toplumların kutuplaşmasına karşı sinemanın büyük bir gücü olduğunu ifade etti. Ulusal yarışmaların, farklı dilleri, halkları ve kültürleri bir araya getiren rolünün önemini vurgulayan Purivatra, bu tür etkinlikler sayesinde kültürün ve yaşamın sürdürülebildiğini söyledi: “Bizler, kültürel etkinliklerimiz ve film festivalimiz sayesinde, savaş halen sürerken dahi yaralarımızı sarmayı başardık. Antalya Film Festivali’nin de Türkiye için aynı görevi üstleneceğini umuyor, bu sürece dahil olduğum için onur duyuyorum.”

Saraybosna Film Festivali direktörü olan Mirsad Purivatra, Bosna Savaşı döneminde Obala Sanat Merkezi’nin yöneticisi olarak görev aldı. Bu sanat merkezinde Bosna Hersek’ten ve dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatçılarla sergiler düzenledi ve “Savaş Sineması" olarak anılan türün kurucusu oldu. Aralarında Edinburgh, Paris, Toronto, New York, Montreal ve Londra gibi kentlerde dünyanın en prestijli tiyatro festivallerinde sahnelenen Tattoo Tiyatrosu ve Moonplay gibi oyunların da yer aldığı pek çok tiyatro yapıtının yapımcılığını üstlendi.

Obala Sanat Merkezi, 1995’te Purivatra'nın öncülüğünde bugün dünyanın en önemli film festivalleri arasında yer alan ve Güneydoğu Avrupa'nın en önemli film festivali haline gelen Saraybosna Film Festivali’ni başlattı.

Purivatra, 2003’ten itibaren Saraybosna Film Festivali kapsamında yerel sinemanın gelişimine katkıda bulunma, yeni yetenekler keşfetme ve Avrupa film piyasasında yeni projeler geliştirmek amacıyla bugün bölgede yerel film yapımı için en önemli market olarak tanınan CineLink Ortak Yapım Marketi’ni hayata geçirdi.

Mirsad Purivatra, aynı zamanda Saraybosna Sahne Sanatları Akademisi’nde film yapımcılığı dersi vermektedir.

Purivatra’nın çeşitli kurumlarda aldığı diğer görevler arasında 1998-2000’de Bosna Hersek Radyo ve Televizyonu Direktörlüğü ve McCann Erickson Bosna Hersek Genel Direktörlüğü yer almaktadır.

Bu görevlerin yanı sıra aynı zamanda yapımcı ve ortak yapımcılık yapan Purivatra’nın yapımcı olarak görev aldığı filmler arasında Danis Tanovic’in yönettiği Circus Columbia, 2011 Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü alan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Bir Zamanlar Anadolu’da, 13 Avrupalı yönetmenin yönettiği, 2014 Cannes Film Festivali resmi seçkisinde yer alan Saraybosna’nın Köprüleri ve Cristi Puju’nun yönettiği, 2016 Cannes Film Festivali’nde yarışan Sieranevada filmleri yer almaktadır.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen Purivatra’nın aldığı ödüller arasında Fransa hükümeti tarafından kültür alanında verilen en yüksek nişan olan Sanat ve Edebiyat nişanı da yer almaktadır. Purivatra, aynı zamanda Almanya’nın en prestijli ödüllerinden olan, Robert Bosch Vakfı’nın mütevelli heyetinde uzun yıllar hizmet vermiş olan, eski Almanya Cumhurbaşkanı Richard von Weizsäcker adına verilen, tüm dünyadan önde gelen karar vericiler ve entelektüellere Berlin’de ikamet olanağı sağlayan Richard von Weizsäcker Bursu’nun da sahibidir.