54. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin Jüri Başkanı Elya Süleyman: “Gönlümde yatan aslan, Ulusal Yarışma jürisinde olmaktı.”

Bu yıl 21-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan, artistik direktörlüğünü Mike Downey’nin üstlendiği 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Jüri Başkanı belli oldu.

Festivalin Artistik Direktörü Mike Downey’nin açıklamasına göre; dünya sinemasının  tanınmış yönetmenlerinden olan ve Avrupa’nın birçok önemli festivalinde ödüle layık görülen Filistinli Elya Süleyman, 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin bu yılki jüri başkanı oldu. Cannes başta olmak üzere birçok festivalin jürisinde de yer alan usta yönetmen, Ulusal Yarışma jürisini kıskandığını açıkladı:

“Uluslararası Yarışma filmlerini değerlendirmek için Türkiye’yi ziyaret edeceğim; ancak gönlümde yatan aslan, Ulusal Yarışma jürisinde olmaktı. Tüm dünyanın izlediği ve merak ettiği bu ülkenin sineması, hepimizin için yeni bir kapı açıyor. Türkiye sineması her geçen gün uluslararası alanda daha fazla yankı uyandırıyor. Festivalde geçirdiğim sürede vaktim kalırsa, mümkün olduğunca yerli film izlemek istiyorum, sinemanın geleceğini belirleyecek keşifler yapacağıma inanıyorum. Türkiye halkı, benim halkım olan Filistinlilerle her zaman dayanışma içerisinde olmuş, kardeşlik göstermiştir. Şükran duygumu gösterebilmeyi umuyorum.”

Güçlü dramalara imza atan Süleyman, sinemasıyla savaşın anlamsızlığını ve insanın tepkisizliğini şiirsel bir dille anlatmıştır ve trajediden komedi yaratmasıyla özgün bir tarz sahibidir. Süleyman, yapım dışında sinemaya verdiği akademik destekler ve sosyal sorumluluk projeleriyle de tanınmaktadır. Kendisi bu anlamda 2011 yılında İtalya’da Taormina Film Festivali tarafından kültürlerarası diyalog ödülüne de layık görülmüştür.

Elya Süleyman, 2006’da jüri üyesi olduğu Cannes Film Festivali’nin yanı sıra pek çok film festivalinin jürisinde yer aldı  ve New Horizons Film Festivali, Abu Dabi Film Festivali (2010), Deauville Asya Filmleri Festivali (2012), Rotterdam Film Festivali’nde (2014) jüri başkanlığı görevini üstlendi.

New York MoMA, Lizbon ve Estoril Film Festivali ve İstanbul Film Festivali’nde adına düzenlenen seçkilerle onurlandırılan Süleyman, 1992’de Rockefeller Ödülü ve 2008’de Prince Claus Ödülü’ne layık görüldü. 2009’da The Time That Remains filmiyle Siyah İnci Ödülü’ne layık görüldüğü Abu Dabi Film Festivali’nde Variety dergisi tarafından Orta Doğu’da “Yılın Sinemacısı” seçildi.

 

Filmleri ve Ödülleri

Elya Süleyman, 1960’ta Nasıra’da doğdu. 1981-1993 yılları arasında New York’ta yaşayan Süleyman, bu dönemde çok sayıda ödüle layık görülen ilk iki kısa filmi “Introduction to the End of an Argument” ve “Homage by Assasination’ı çekti. Avrupa Komisyonu, 1994’te Süleyman’a Batı Şeria’daki Birzeit Üniversitesi’nde Film ve Medya Bölümü’nü kurma görevini verdi.

Süleyman’ın ilk uzun metraj filmi “Chronicle of a Disappearance”, 1996 Venedik Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü’nü aldı. 2002’de, Divine Intervention adlı filmiyle Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI Uluslararası Film Eleştirmenleri Ödülü ve Jüri Ödülü’nün yanı sıra Roma’da düzenlenen Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film Ödülü’nü aldı. 2007’de Cannes Film Festivali’nin 60. yıldönümü için yapılan “To Each His Own Cinema” adlı kolektif filme katkıda bulunan 35 yönetmenden biri oldu. Son uzun metraj filmi The Time That Remains, 2009’da Cannes Film Festivali’nde yarıştı. 2012’de, 7 Days In Havana adlı kolektif uzun metraj filmin parçası olan ve Cannes Film Festivali’nde Un Certain Regard programına seçilen “Diary of a Beginner” adlı kısa filmini tamamladı.