'Bir Fikrim Var-Indi Fikran’ Arapça ve Farsça Dillerinde Üreten Sinemacılara Destek Platformu Başlıyor!

Antalya Film Fonu, bu yıl ilk kez gerçekleşecek önemli bir projeyi duyurmaktan onur duyuyor. Bir Fikrim Var-Indi Fikran Senaryo Geliştirme ve Projelendirme Platformu ile Antalya Film Festivali, Türkiye’ye yakın bir süre önce yerleşen yeni sinemacıların Arapça ve Farsça dillerinde geliştirdikleri projeleri hayata geçirecek, sanat alanında da kültürün önemli birer parçası olabilmeleri için imkan yaratacak bir girişime imza attı.

İstatistiklere göre, bu yıl itibariyle, yaklaşık olarak 3,5 milyon kişi, zor şartlar nedeniyle evlerini terk etmek ve Türkiye’ye yerleşmek durumunda kaldı. Antalya Film Fonu, bu platform ile senaryo yazarları veya kendi senaryosunu yazmış olan Arapça ve Farsça dili konuşan yönetmenlerin, jüri karşısında dil engeli yaşamaksızın sunum yapabilmelerini, jüri değerlendirmesi alabilmelerini ve şayet seçilirlerse, yapımcısını bulabilmelerini amaçlıyor.

Antalya Film Fonu Danışma Kurulu üyesi Elad Samorzik, Indi Fikran projesi ile ilgili “Zor şartlarda yaşadığı yeri geride bırakmak durumunda kalan pek çok sinemacı meslektaşımız gerek dil engeli, gerekse yaşamsal sebeplerle fikirlerini özgürce hayata geçirme imkanı bulamıyor. Biz, sinemayı zenginleştirecek yeni platformlar üretme amacıyla masaya oturduğumuzda, bu gidişata dair bir sorumluluk almamız gerektiğine inandık” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise konuyla ilgili “Tüm kimliklerin kendilerini ifade etme imkanlarını dengeleyebilmek için Antalya Film Fonu altında böyle bir projeye başlamaya karar verdik. İnanıyorum ki bu proje Arapça ve Farsça hikayeler anlatmak isteyen arkadaşlarımızı destekleyecek ve pek çok projeye ön ayak olacak. Bu tür zor zamanlarda alınan böyle kararlar göründüğünden daha da önemlidir. İmkan yaratmaya çalıştığımız arkadaşlarımızın buraya gelene dek yaşadıkları şeyler çok karanlık ve açıkça görülüyor ki burada da yaşam şartları pek parlak değil. Tolstoy, sadece sanatın şiddeti ortadan kaldırabileceğini söyler. Buna gönülden inanmış bu ülkenin bir vatandaşı olarak söylemek isterim ki bu projeyi hayata geçirmek bizim boynumuzun borcudur” dedi.