Ulusal Yarışma Geri Döndü!

Festivalimizin ve Türkiye sinemasının en değerli etkinliklerinden biri olan Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma’nın iptaline yönelik talihsiz karardan dönüldüğünü, siz sinemaseverlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu yıl 54. kez düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Ulusal Yarışma bölümünün iptaline dair polemikler geçtiğimiz haftalarda gündeme oturmuş, hem sinema sektörü, hem de sinemaseverleri derinden yaralamıştı. Alınan kararın Türkiye sinemasının sırtına bir bıçak olduğunu düşünen ve aralarında geçtiğimiz yıllarda yurtiçi ve yurtdışı festivallerinde önemli ödüller almış sinemacıların ve oyuncuların yer aldığı bir grup sanatçı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile görüşme talebinde bulundu. Toplantıya katılan festival yönetim kadrosu üyeleri, Ulusal Yarışma’nın gerçekleşmediği bir Antalya Film Festivali’nde yer almaktan memnun olmayacaklarını ifade etti.

Toplantı sonrası bir basın açıklaması gerçekleştiren Menderes Türel, sanatseverlerin festival yönetmeliğine dair ayrıntılı bir taleple geldiklerini belirtirken “Böylesine yoğun bir çalışmanın sinemamıza sağlayacağı faydaları saatlerce tartıştık. Bu noktada, aldığımız kararın etkileri üzerine yeterince düşünmediğimizi itiraf etmemiz gerekiyor. Bu vesileyle Ulusal Yarışma’nın iptali kararından vazgeçtiğimizi belirtmek isterim. Festivalimizin ilk hedeflerinden birinin yerli sinemamızı desteklemek olduğunu bir kez daha vurgulamak gerekiyor. Sinemacı dostlarıma, beni bu hatadan döndürdükleri için bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. Menderes Türel’in açıklamasının ardından, festivalin artistik direktörü Mike Downey, coşkusunu şu sözlerle dile getirdi:

“Türkçede ‘geç olsun güç olmasın’ diye bir tabir olduğunu duydum; bizim durumumuza ne kadar da uygun. Türel’i demokrasinin gerektirdiklerini yerine getirdiği için tebrik ediyorum. Ulusal Yarışma’nın geçtiğimiz senelerdeki gibi heyecanla gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız. Çalışmalarımıza başladık. Zamanımız kısıtlı olduğu için maalesef belgesel ve kısa film kategorilerini bu sene gerçekleştiremiyoruz. Sinema için vazgeçilmez olan bu türler, gelecek yıllarda hak ettiği değerlendirmeye kavuşacaktır.”