54. Ulusal Yarışma ve Etkinlikler Hakkında

Türkiye’nin ilk ve en köklü film festivali olan Uluslararası Antalya Film Festivali, Türkiye’de festival kültürüne öncülük eden konumunu daha da ileri taşıyarak yoluna devam ediyor.

 

FESTİVAL İÇERİĞİ HAKKINDA

Bu yıl 54. kez düzenlenecek olan festival, Türkiye sinemasının dünya film endüstrisinin bir parçası olması için ihtiyaç duyduğu izleyiciyle buluşma olanaklarını, desteği ve eleştiri kültürünü, tüm sinemaseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Festival, bir iletişim, kültür ve dayanışma platformu olmayı ve uluslararası bir çizgide sesini duyurmayı hedefliyor.

Uluslararası film festivalleri, sinemanın gelişimine katkı koymayı, sinema endüstrisini dünya çapında desteklemeyi ve yedinci sanatın varlığını uluslararası düzeyde kutlamayı amaçlar. Bu festivaller, günümüz sinema endüstrisinin piyasa şartları, hedeflenen izleyici kitlesi, siyasi söylem, tür ve içeriğe göre böldüğü filmleri tek bir potada birleştirerek ve eşit imkanlarla izleyiciyle buluşturarak, yalnızca ve yalnızca sanatın gözüyle değerlendirilmesinin önünü açar. Antalya Film Festivali de, dünyanın pek çok saygın film festivali gibi bu misyonu sahipleniyor.

Antalya’yı uluslararası düzeyde “sinema dostu bir şehir” olarak da tanıtmayı hedefleyen festivalin artistik direktörlüğünü, Avrupa’da pek çok festivalin yönetiminde yer alan, uluslararası alanda sayısız başarıya imza atmış film yapımcısı Mike Downey, danışmanlığını kültür-sanat girişimcisi ve Saraybosna Film Festivali direktörü Mirsad Purivatra; kavramsal direktörlüğünü ise toplumsal cinsiyet üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan akademisyen ve yazar Judith Butler üstleniyor.

Türkiyeli sinemacıların projelerini uluslararası profesyonellerle buluşturarak değerlendirmeye açan ve yapım olanaklarını arttıran Antalya Film Forum’un direktörlüğünü ise üç yıldır olduğu gibi, Altın Palmiye ödüllü film yapımcısı Zeynep Atakan üstleniyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali, tüm yerel ve uluslararası film profesyonelleri için zevkli ve verimli bir atmosfer yaratabilmeyi, bunun yanı sıra Antalya halkı için de eşsiz bir deneyim ortaya koymayı amaçlıyor.

Festival, Avrupa’daki en önemli endüstri etkinliklerinden biri haline gelen ve geçtiğimiz üç yıl içerisinde dünya prömiyerlerini saygın festivallerde yapan pek çok projeye destek olan “Antalya Film Forum” ile bu yıl daha da büyüyor ve desteğini artırıyor. 200’e yakın, alanında uzman uluslararası sinema profesyonelini, Türkiye’deki sinema profesyonelleriyle buluşturmak için konuk etmeyi hedefleyen Forum, Türkiyeli yapımlara desteğini her zamanki gibi sürdürüyor.

Festival, Altın Portakal Ulusal Yarışma geleneğini sürdürerek de Türkiye sinemasına destek olmayı ve görünürlüğünü arttırmayı hedefliyor. Sinemanın uluslararası alanda var olabilmesi için öncelikle kendi ülkesinde desteklenmesi gerektiğinin farkındalığıyla düzenlenen Ulusal Yarışma, yıl boyunca çekilen en iyi filmleri, çeşitlilikleri ve kimlikleriyle birlikte sahiplenip değerlendirerek, hem gösterim imkanları sınırlı filmleri tanıtmayı, hem de Türkiye sinemasına dair bir yelpaze sunmayı amaçlıyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali ve Antalya şehri, “sinema dostu ve kültürlerin buluştuğu bir coğrafya olarak” geleneksel kortej ve gala gösterimleriyle Türkiye’deki sinema profesyonelleri ve sinemaseverleri yeniden bir araya getirerek eşsiz bir deneyim sunuyor.

Sektörden isimleri ve Antalya halkını beyaz perdenin büyüsünde buluşturacak olan etkinlik bu yıl 21-27 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

 

Ulusal Yarışma: Antalya Film Festivali ve Türkiye sinema endüstrisi için vazgeçilmez bir konumda olan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması filmlerinin gösterileceği bu bölümdeki filmleri, Ulusal Yarışma ön jürisi seçecek. Festivalin kapanışında gerçekleşecek ödül töreninde, seçkide yer alan filmler ana jürinin değerlendirilmesiyle ödüllendirilecek. Hepsinden öte, Türkiye sineması bir kez daha varoluşunu, tarihini ve geleceğini kutlayacak.

Uluslararası Yarışma: Artistik direktörlüğünü Mike Downey’nin üstlendiği yarışmada, dünya sinemasının ustalarından oluşan bir seçki yer alacak. Bu seçkide olan tüm filmler, aynı zamanda Türkiye prömiyerini yapacaklar.

Gala Gösterimleri: Türkiye’den ve dünyadan en ilgi çeken yapımlar yer alacak. Bu yapımların yönetmenleri ve oyuncuları ile görkemli galalar gerçekleştirilecek.

Orta Doğu’dan LGBTİ+ Filmleri: Bu seçkide, aşkları ve varoluşlarıyla Orta Doğu’da LGBTİ+ hayatlar, önyargıları yıkan hikayeler beyaz perdeye yansıyacak. İzileyici için, bölge koşullarının görünmez kıldığı cinsellik ve cinsiyet devrimi ve bu çetin topraklarda hayatın LGBT+ bireyler için nasıl şekillendiği üzerine bir tartışma alanı açılacak. Seçki kapsamında Orta Doğulu LGBTİ+ aktivistleri Antalya’ya davet edilecek ve söyleşiler düzenlenecek.

Yetişkinler için Çocuk Filmleri: Bu bölümde klasikleşen çocuk filmleri, psikanalistler ve sinemacılar tarafından tekrar okunacak. Yetişkin izleyici, belleğinde iz bırakan filmlerin, ruhunu nasıl şekillendirdiğine dair bir yolculuğa çıkılacak. Düzenlenecek atölye ve sohbetlerde ise çocuk filmleri janrının önemi vurgulanırken, daha hoşgörülü bir kuşak için ihtiyaç duyduğumuz mutlu ve adil çocuklara, nasıl filmlerle ulaşacağımız konuşulacak.

Korku Filmleri: Festivallerden, ödül törenlerinden ve eleştirmen gözünden dışlandılar; basit, ucuz ve hakir görüldüler. Oysa onlar en gizli duygularımıza hitap ediyor. Festivalin bu bölümünde korku sinemasının güncel ve zamansız örnekleri derlenirken, bu sıklıkla ikinci sınıf sinema kabul edilen janrın tarihine, potansiyeline ve geleceğine dair sorgulamalar yapılacak.

Retrospektifler: Türkiye'den ve dünyadan sinemaya damga vurmuş iki ustanın filmlerine yer verilecek ve bu konuda bir panel düzenlenecektir.

Film ve Arzu: Bu bölüm, büyük kitleler tarafından arzulanan ancak birbiriyle çatışan dört kavramın; cinsellik, ahlak, milli aidiyet ve maddiyatın görselliği üzerine tartışmayı amaçlıyor. Sınırlı sayıda katılımcının ön akreditasyonla katılacağı gösterimlerde, önce bu temalar üzerine seçilen dört film izlenecek, ardından katılımcılar, film izleme deneyimleri üzerine söyleşi gerçekleştirecek. Söyleşiler, Judith Butler’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek.