Zeynep Atakan - Antalya Film Forum Direktörü

“Bugüne kadar yapımcılığını yaptığım filmlerin çoğu, çeşitli dallarda Altın Portakal ödülünü kucakladı, dolayısıyla bu festivale ve özellikle de Ulusal Yarışma’ya bir vefa borcum var. Bu noktada Ulusal Yarışma’nın önemine özellikle değinmek istiyorum. Ulusal Yarışma’nın bize verdiği destekle, filmlerimizi yapma gücünü bulduk; uluslararası festivallere katıldık, ödüllerle döndük. Ulusal Yarışma’nın gerçekleşmediği bir Türkiye’de ne ben, ne de diğer sinemacılar, sanat yapma gücünü kendimizde bulamazdık. Ulusal Yarışma’nın gerçekleşmediği bir Antalya Film Festivali’nin parçası olmayı ne ben, ne de çalışma arkadaşlarım kabul edemeyiz.”

İstanbul doğumlu Zeynep Atakan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema Televizyon bölümünden mezun oldu. 1986-1999 yılları arasında reklam filmi sektöründe her alanda çalıştı ve yapımcı olarak uzmanlaştı. 1994 yılından itibaren çalışmalarına kurucu ortağı olduğu şirket ile devam etti.

1999 yılında, film endüstrisine geçiş yaparak uluslararası film projeleri üretmeye başladı. 2007 yılında sadece sinema projeleri üretmek için Zeynofilm’i kurdu.

2010 yılında Avrupa Film Akademisi “Eurimages Yılın Yapımcısı” ödülünü kazandı. Atakan aynı yıl sinema alanında gençlere deneyim ve bilgi aktarmayı hedefleyen YAPIMLAB ATÖLYELERİNİ oluşturdu.

Zeynep Atakan, Avrupa ve tüm dünyadaki görsel-işitsel alanda üretim yapan kadınların fırsat eşitliğini amaçlayan Avrupa Görsel İşitsel Kadın Ağı (European Women Audiovisual Network)’nın başkan yardımcısıdır.

2014 yılında Uçan Süpürge “Bilge Olgaç Mesleki Başarı Ödülü”ne layık görülen Atakan’ın yapımcılığını üstlendiği son filmi Kış Uykusu 67. Cannes Film Festivali’nde en prestijli ödül olan Altın Palmiye (Palme d’Or) sahibi olmuştur.

Zeynep Atakan 2014 yılından beri Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olan Antalya Film Forum projesini hayata geçirmiş ve projenin direktörlüğüne devam etmektedir.

Avrupa Film Akademisi’nin yeni bir projesi olan ‘Genç İzleyici Ödülü’ çalışmasının Türkiye bölümünü organize etmektedir.

Zeynep Atakan, aynı zamanda Sabancı Vakfı tarafından oluşturulan Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu’nun sanat yönetmenidir.

Atakan, Avrupa Film Akademisi ve Asya Film Akademisi üyesidir.